PTaQ

Podsumowanie PTaQ VII

Za nami VII spotkanie PTaQ, które odbyło się w siedzibie firmy Roche Polska w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyło około 25 osób. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zobaczyć i mam nadzieję zainteresować kilka nowych osób.

Tak się złożyło, że dwóch naszych poznańskich kolegów, miało okazję zaprezentować się na ogólnopolskiej konferencji TESTWAREZ 2012. Postanowiliśmy więc, że tematem przewodnim naszego spotkania będzie właśnie powtórka z TESTWAREZ 2012.

 

 

 

 

Zbyszek przedstawił prezentację pt. „Proces testowy, a metodyki miękkie (od Scrum’a do Kanban’a)” Tytuł nie oddaje treści samej prezentacji, która wypełniona była na prawdę wieloma ciekawymi zagadnieniami dotyczącymi nie tylko testowania ale ogólnie trendów w tworzeniu oprogramowania. Co mi się podobało to to, że za każdą poruszaną kwestią można było wyczuć  wiele miesięcy doświadczeń. I tak mogliśmy się dowiedzieć jak w firmie Cognifide czerpią z różnych metodyk oprogramowania, jak dostosowują się zwinnie w zależności od klienta, co w ich odczuciu się sprawdziło, a co nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i najważniejsze jak przy tych wszystkich udoskonaleniach procesu tworzenia oprogramowania nie zgubić testowania. Co moim zdaniem było jeszcze ciekawe w prezentacji ? To właśnie to w jaki sposób testowania i testerzy pełnią swoją rolę przy tworzeniu oprogramowania w firmie Cognifide. Po szczegóły odsyłam do prezentacji ale myślę że warto wspomnieć o SBTM, testowaniu w parach i miksowaniu testerów względem doświadczenia, czy przydzielaniu do retestu poprawionej funkcjonalności innego testera niż ten który zgłosił oryginalny błąd.  

 

 
Kuba przedstawił temat pt. „Software Quality Assurance… Czy tylko Software? O nieaplikacyjnych testach niefunkcjonalnych.” To była już druga prezentacja Kuby na PTaQu z czego osobiście bardzo się cieszę, ponieważ tak jak poprzednim razem przedstawiona została w bardzo profesjonalny sposób, płynnie i ciekawie. Jednak poza formą ważniejsza była treść. Tego właśnie oczekuję po prezentacjach czy to na konferencjach czy też na takich spotkaniach jak PTaQ, a mianowicie czegoś nowego, czegoś co inspiruje, a jeśli nawet nie to to przynajmniej czegoś co pozwala pokiwać głową i powiedzieć w myślach „aha, teraz rozumiem, w sumie ma to sens, ciekawe, nigdy o tym nie pomyślałem”. I tak było właśnie w przypadku prezentacji Kuby. Tak często mówiąc o testowaniu, robimy założenie w głowie że chodzi tylko i wyłącznie o oprogramowanie. Tymczasem na to jak „nasza” końcowa aplikacja jest odbierana przez klienta ma wpływ wiele czynników czasem nie związanych wprost z samym kodem. Bo tak często używane przez nas słowo „jakość” ma dla każdej osoby całkowicie inne znaczenie.  I choćby dlatego warto było posłuchać prezentacji Kuby żeby sobie uświadomić, że zespół testowy ze wsparciem specjalistów z danej dziedziny, może być wykorzystywany do sprawdzenia jeszcze innych aspektów związanych z wdrożeniem oprogramowania takich jak: Procesy, Kontrahenci, Zasoby Ludzkie czy Rozwiązanie IT (coś więcej niż tylko oprogramowanie)

 
Po prezentacjach, był na czas na luźne dyskusje i rozmowy.

 

 

1. Zbigniew Moćkun: „Proces testowy, a metodyki miękkie (od Scrum’a do Kanban’a)” 

2. Jakub Bryl: „Software Quality Assurance… Czy tylko Software? O nieaplikacyjnych testach niefunkcjonalnych.” 

Zachęcamy również zainteresowanych do zapoznania się z artykułami autorów, które rozszerzają powyższe prezentacje, a opublikowane w magazynie C0re

Komentarze

Komentarze