PTaQ

Podsumowanie XVIII spotkania PTaQ

We wtorek 4 listopada odbyło się już nasze XVIII spotkanie. Gościliśmy w siedzibie firmy Wikia. Całość prezentacji skupiła się na wykorzystaniu automatyzacji w testowaniu oprogramowania. Temat z jednej strony oklepany do granic możliwości z drugiej prawie zawsze przyciągający pasjonatów testerów. Jedno się na pewno potwierdziło – na spotkaniu pojawiło się ponad 40 osób. Jeśli chodzi o prezentacje to obawy, że kolejny raz będziemy słyszeć to samo były bezpodstawne.
Rozpoczął Łukasz Jędrzejczak z prezentacją pt. „Automation of Android native apps using Robotium and Monkey”. Łukasz jako debiutujący w roli prezentera świetnie się pokazał. Rozpoczął od wyzwań jakimi musi sprostać Wikia oraz każdy kto chce testować mobilne aplikacje na Androidzie. Przedstawił argumenty za wyborem swoich narzędzi i jak te wybory wpisują się w całość procesu tworzenia oprogramowania w Wikia. I to co chyba urzekło większość z osób na sali to kodowanie i testowanie przez Łukasza na żywo w trakcie swojego wystąpienia – bez żadnej wpadki. Nie ma co ukrywać, na niejednej konferencji i prezentacji prowadzący się na tym wykładają lub ze strachu boję się w ogóle odważyć na takie wyzwania.
Z całej prezentacji poza Robotium chyba najbardziej utkwił mi w głowie przykład działania Monkey (wchodzi w skład narzędzi deweloperskich na androida) generującego losowe zdarzenie na urządzeniu mobilnym mające działać jako stress test. Oczywiście tak jak wcześniej nie było to tylko suche przedstawienie narzędzia ale poparte żywym przykładem działania w rzeczywistości.

Kolejnym przykładem testowania na żywo była aplikacja napisana na wewnętrzne potrzeby do sprawdzenia potencjalnych problemów przy aktualizacjach aplikacji na Androidze zaprezentowana przez Jakub Cieślaka. Temat testowania instalacji jest często pomijany dlatego warto było zobaczyć jak łatwo takie rzeczy można zautomatyzować.
Druga część pt. “Desktop Automation Framework and testing of Interactive Maps” poprowadził Rodrigo Molinero oraz Łukasz „Dyktus” Nowak. Tym razem mogliśmy zobaczyć jak chłopacy z Wikia radzą sobie z automatycznym testowaniem map z możliwością generowania punktów oraz grą na IOS która wykorzystując funkcjonalność map sczytuje położenia punktów za pomocą…dźwięku z głośnika. I znów nie były to tylko słowa ale mogliśmy zobaczyć jak działa demo takiego testu na żywo. Rodrigo przedstawił również jak testy map wchodzą w skład ciągłej integracji przy użyciu Jenkinsa. I kolejny raz moglibyśmy się utwierdzić, że mimo debiutu mieliśmy na prawdę interesującą prezentację poprowadzoną z pomysłem i na luzie.

Po prezentacjach odbyła się mniej oficjalna część gdzie mogliśmy się wymienić wiedzą, dopytać prezenterów o szczegóły i lepiej się poznać – tyle oficjalnie, a tak po prostu zjeść kawałek pizzy i napić się piwa w dobrym towarzystwie. W moim odczuciu spotkanie wypadło znakomicie. Wielki podziękowanie dla Mateusza i Patryka z Wikia którzy nie tylko umożliwili organizację całego spotkanie ale prawie w całości je przygotowali.

Już teraz chcielibyśmy was zaprosić na następne spotkanie, które odbędzie się w grudniu. Więcej szczegółów już wkrótce. Czekamy na Wasze wszystkie opinie. Jeśli macie pomysł na prezentację, chcecie opowiedzieć o tym czym się zajmujecie albo gościć następne spotkanie PTaQ piszcie na nasz adres: kontakt@ptaq.org

Komentarze

Komentarze