PTaQ

PTaQ LXVI

Zapraszamy na kolejne, już 66 spotkanie PTaQ. Tym razem widzimy się w siedzibie Capgemini. W planie mamy 2 prezentacje.

Kiedy? 12 grudnia (czwartek), godzia 18:00
Gdzie? Biuro Capgemini Polska, ul. Kolorowa 6, piętro 1

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zapisy uruchomimy na platformie Konfeo w 2 turach:
1 – we wtorek 3.12.2019 o 12:00
2 – w czwartek 5.12.2019 o 14:00
Zapisy dostępne pod linkiem: https://ptaqlxvi-zaproszenie.konfeo.com/

O czym będzie mowa na spotkaniu?

1) DevOps dla każdego: zrób to sam – Bruno Mańczak

Continuous integration, Continuous Delivery, Continuous Deployment, DevOps: poza słowami, w których łatwo o popełnienie literówki są to zestawy dobrych praktyk dążących do skracania czasu potrzebnego na wdrożenie nowych funkcji w aplikacji, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ich jakości. Dzięki takiemu podejściu do pracy Facebook jest w stanie wykonać do 50 wgrań na produkcję dziennie, a np. Amazon średnio wykonuje takie wgranie co 12 sekund. Jak efektywnie zaplanować i wdrożyć testy automatyczne w takim środowisku i nie skończyć z „odwróconą piramidą testów”? W ramach prezentacji przedstawię prostą aplikację napisaną w Angularze oraz zademonstruję jak w praktyce może wyglądać efektywne zastosowanie piramidy testów. Wszystkie testy uruchomimy na serwerze Continuous Integration oraz wspólnie skonfigurujemy automatyczny deployment aplikacji.

Bruno Mańczak
Absolwent psychologii i kognitywistyki Wydziału Nauk Społecznych UAM. Od 2013 roku zajmuje się zapewnianiem jakości w projektach IT. W zależności od potrzeb przyjmował różne role: kierownika zespołu testów, lidera projektowego, testera automatyzującego, testera manualnego, scrum mastera czy analityka biznesowego. Obecnie pracuje w międzynarodowym, rozproszonym zespole deweloperskim i koordynuje prace zespołu testowego jako Senior Test Consultant w Capgemini. Posiada m.in. certyfikaty ISTQB Foundation Level, Advanced Level Test Analyst, Advanced Level Test Manager oraz prawo jazdy kat. A.

2) Smart fuzzing jako efektywne podejście do testowania funkcjonalnego – Łukasz Rybak

Wiele osób kojarzy fuzzing głownie z testowaniem bezpieczeństwa. Okazuje się jednak , że mechanizmy fuzzingu można wykorzystać na większa skalę wykonując odpowiednie operacje na istniejących już zbiorach testów. W ten sposób bardzo efektywnie można wykrywać defekty w zaimplementowanych funkcjonalnościach. W ramach prezentacji omówię koncept opracowany kilka lat temu i przedstawię realne korzyści wraz z wynikami zbieranymi przez kilka ostatnich lat. Pokażę również jak przekonać swojego managera, że warto zainwestować czas i środki w rozwój infrastruktury by zachęcić do zmiany sposobu myślenia i wdrożenia podejścia ‚shift left’.

Łukasz Rybak
Od około 10 lat zajmuje się zapewnieniem jakości złożonego oprogramowania komputerowego. Jako QA/Test Manager współpracuje z grupami programistów na całym świecie, rozwijającymi specjalistyczne oprogramowanie dla rynku Electronic Design Automation. Doświadczenie zdobyte w firmie ze światowej czołówki wykorzystuje, by wychodzić naprzeciw powstającym potrzebom wprowadzając innowacyjne, dedykowane rozwiązania. Aktywnie przyczynia się do ulepszania procesu planowania i rozwoju oprogramowania. Jest współautorem patentów, artykułów publikowanych na międzynarodowych konferencjach IEEE oraz w czasopiśmie IEEE Transactions. Od wielu lat chętnie dzieli się wiedzą prowadząc program stażowy, organizując warsztaty dla studentów i uczniów szkół średnich, występując na konferencjach lub meetupach, mentorując i prowadząc konsultacje z zakresu zapewnienia jakości dla firm. Współzałożyciel kierunku testowanie oprogramowania na uczelniach wyższych w Poznaniu i Szczecinie.

3) Networking – jak po każdym spotkaniu zachęcamy do networkingu z innymi uczestnikami spotkania 🙂

Do zobaczenia!

Komentarze

Komentarze